JAUNUMI

124655

Kas ir sešas domāšanas cepures?
Apskatīt komentārus (0)


02.09.2010


„Sešas domāšanas cepures” ir Edvarda de Bono radīta domāšanas efektivitātes uzlabošanas metode.

Galvenās grūtība, ar ko cilvēks saskaras domāšanas procesā ir apjukums, jo vienlaicīgi tiek iesaistītas emocijas, informācija, loģika, cerības, radošais gars. Šo sadursmes procesu var pielīdzināt žonglēšanai ar pārāk daudz bumbiņām. Edvards de Bono piedāvā vienkāršu risinājumu – cilvēks vienlaicīgi nevar darīt vairākas lietas, tāpēc ir jānošķir emocijas no loģikas, radošums no informācijas un pozitīvā domāšana no kritikas.

Lai uzlabotu domāšanas efektivitāti Edvards de Bono radīja “sešu domāšanas cepuru” metodi. “Uzliekot galvā” vienu no cepurēm tiek aktivizēta noteikta tipa domāšana. Autors izmanto cepuri kā domāšanas metaforu, jo kultūrā ir iesakņojusies asociācija starp domāšanu – galvu – cepuri. Cepure ilustrē lomu, kuru esam uzņēmušies konkrētā brīdī. Cepuri var viegli uzlikt, noņemt un tā ir visiem pamanāma. Tāpat ir ar domāšanas veidu, kuru izmanto cilvēks. Uzvelkot cepuri, uzsvaru liek uz krāsu vai stilu; izvēloties domāšanas veidu, uzsvars tiek likts uz procesu un mērķi.

Katrai domāšanas cepurei ir piešķirta krāsa:

  • baltā cepure saistīta ar objektīviem faktiem,
  • sarkanā cepure saistīta ar emocionālo skatījumu,
  • melnā cepure saistīta ar kritisku idejas izvērtēšanu,
  • dzeltenā cepure saistīta ar optimismu un pozitīvu domāšanu,
  • zaļā cepure saistīta ar radošumu un jaunām idejām,
  • zilā cepure saistīta ar kontroli un procesa novērošanu.

“Sešu domāšanas cepuru” metodi visveiksmīgāk var izmantot grupā, jo tad tiek iesaistīta katra grupas dalībnieka zināšanas, pieredze un spējas, kas virzītas uz konkrētas problēmas atrisinājumu. Edvarda de Bono metodi, kas palīdz attīstīt domāšanas prasmi, ir izmantojuši daudzi pasaules vadošie uzņēmumi, tādi kā IBM, Microsoft, Prudential, BT (Lielbritānijā), NTT (Japānā), Nokia (Somijā) un Siemens (Vācijā). Viņš ir mācījis domāt Nobela prēmijas laureātus un ar Dauna sindromu slimus jauniešus.

Edvarda de Bono metodes ir vienkāršas, tai pašā laikā ļoti iedarbīgas. Tāpēc tā ir pielietojama jebkurā vecumā un dod iespēju sistemātiskā un saistošā veidā apgūt domāšanas prasmes. Mācot 6 cepuru domāšanu bērniem, tiek izkopta viņu prasme izteikt savas domas, vispusīgi apskatīt katru jautājumu, izprast un respektēt citu viedokļus, patstāvīgi pieņemt lēmumus. Autors uzskata, ka domāšanas cepures visefektīvāk mācīt atsevišķi, taču tā ir lieliski integrējama jebkurā mācību priekšmetā. Tieši šādu pieeju ir paredzēts izmantot arī Latvijā. 




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA